Edukacja domowa

Jedynka Tischnera- szkoła przyjazna edukacji domowej.

Wszystkie osoby zainteresowane edukacją domową zapraszamy do naszej szkoły, która jest miejscem przyjaznym edukacji domowej i wspiera tę formę kształcenia.

Nasza szkoła, współpracując z rodzicami uczącymi swoje dzieci w domu, posiada wypracowane rozwiązania, które zapewniają profesjonalizm i życzliwość w kontaktach ze szkołą, a także przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych w przyjaznej atmosferze, bez niepotrzebnego stresu! W naszej szkole zawsze uczniowie są najważniejsi i stawiani na pierwszym miejscu.

Współpracujemy z Centrum Nauczania Domowego, placówką oświatową, która od 14 lat zapewnia dzieciom w edukacji domowej możliwość bezpłatnej nauki na najwyższym poziomie.

Informacje o projekcie edukacyjnym, w którym nasza szkoła ma przyjemność uczestniczyć, znajdą Państwo na stronie https://domowi.edu.pl.

Jeśli zdecydują się Państwo zapisać swoje dziecko do naszej szkoły zapewniamy:

  • na początku roku szkolnego szczegółowe informacje o egzaminach i materiały pomocnicze do każdego zdawanego przedmiotu;
  • przykładowe zadania do egzaminów;
  • możliwość indywidualnego kontaktu z nauczycielem;
  • elastyczność w ustalaniu terminów egzaminów;
  • miła i przyjazna atmosfera podczas egzaminów;
  • możliwość korzystania ze szkolnych materiałów edukacyjnych;
  • komplet podręczników do danej klasy;
  • doradztwo ze strony nauczycieli;
  • państwowa legitymacja dla dziecka uprawniająca do ustawowych zniżek.

Aby zostać uczniem naszej szkoły w edukacji domowej należy dostarczyć:

  • ostatnie świadectwo szkolne;
  • wypełnione wszystkie dokumenty pobrane ze strony Centrum Nauczania Domowego, podpisane i parafowane na każdej stronie przez rodzica/opiekuna prawnego;
  • zdjęcie do legitymacji szkolnej.

Nie przyjmujemy uczniów posiadających orzeczenie.

Po rozmowie przedstawiciela szkoły z rodzicami/opiekunami prawnymi, dyrektor szkoły podejmuje decyzję o przyjęciu dziecka do szkoły i przekazuje informację rodzicom/opiekunom prawnym.

Najczęściej zadawane pytania

Z języka angielskiego ,,home schooling” to realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą.

W takim trybie nauki to rodzice/opiekunowie prawni przejmują odpowiedzialność za proces kształcenia dziecka. Edukacja domowa umożliwia dostosowanie tempa nauki do potrzeb konkretnego dziecka, co jest istotne tak dla uczniów z ponadprzeciętnymi zdolnościami, jak i dla tych z trudnościami. Uczniowie nie są rozliczani z frekwencji. Nie mają sprawdzianów ani kartkówek. Muszą jedynie co roku zdać egzaminy klasyfikacyjne z przedmiotów szkolnych, które obowiązują w danej klasie. (zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty).

Uczniowie zdają egzaminy z przedmiotów szkolnych obowiązujących w danej klasie poza muzyką, plastyką, techniką i wychowaniem fizycznym.

Zakres materiału do zaliczenia jest taki sam jak w tradycyjnej edukacji systemowej i jest ściśle określony przez podstawę programową w danej klasie.
Zakres materiału do zaliczenia otrzymują państwo na początku roku szkolnego.

Tak, uczniowie korzystający z edukacji domowej zdają egzaminy zewnętrzne, czyli w klasie 8 szkoły podstawowej egzamin ósmoklasisty wraz z innymi uczniami szkoły, do której zapisane jest dziecko.

Nie, edukacjia domowa jest darmowa, nawet jeśli dziecko zapisane jest do szkoły płatnej (prywatnej lub społecznej).

Sposób przygotowania do egzaminów klasyfikacyjnych zależy tylko i wyłącznie od samych uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych. Nie trzeba uczyć się wszystkich przedmiotów naraz. Można się skupić najpierw na wybranych przedmiotach i zaliczyć je na egzaminie, a potem zająć się kolejnymi. Czyli dziecko, które ma na przykład 6 przedmiotów, może zdać dwa z nich w listopadzie, dwa w grudniu i dwa w lutym. Terminy egzaminów ustalane są indywidualnie dla każdego ucznia. Nasza szkoła jest bardzo elastyczna jeśli chodzi o ustalanie terminów egzaminów.

Dzieci z klas 1-3 mają w szkole oceny opisowe. W edukacji domowej są promowane do następnej klasy nawet jeśli słabo wypadną na egzaminie. Dzieci w tym okresie rozwiajają sie w różnym tempie, a do opanowania wymagań podstawy programowej I etapu nauczania mają 3 lata.

Edukację domową można rozpocząć w trakcie roku szkolnego i w dowolnej klasie. Jeżeli okaże się, że edukacja domowa nie jest dla Was zawsze, możecie wrócić do edukacji w szkole stacjonarnej. Z nauki w edukacji domowej można zrezygnować w każdym momencie.

Więcej informacji na stronie Centrum Nauczania Domowego